Йога клуб Parinama
Правилното хранене по аюрведа е и профилактика и ефективно лекарство срещу много болести. Специалистите по аюрведа знаят добре как именно и колко силно влияят различните продукти върху състоянието на човека, затова широко използват тези свойства за лекуване на пациентите си.
Според философията на Йога цялата природа се характеризира с три качества (гуни) – сатва (чистота, спокойствие), раджас (движение, динамика, действие) и тамас (инертност, застой). Във всеки обект една от тях доминира и дава определение на целия обект. По същия начин можем да разглеждаме и мислите и действията. Храните също се делят на сатвични, раджастични и тамастични. Деленето на храната на сатвична, раджастична и тамастична е относително и не е абсолютно крайно. Добре балансираната диета за човека, живеещ в градски условия е сатвично – раджастичната, а за човек, занимаващ се с усилена медитация, подходящата диета е сатвичната. Тамастичните храни не доставят никаква полза нито на тялото, нито на ума. В тях липсва жизнената сила – прана, и те не доставят енергия на организма.
САТВИЧНИТЕ ХРАНИ внасят в тялото и ума ни спокойствие, равновесие, баланс, радостно и положително отношение към живота. Препоръчват се за хора, които се занимават с йогийски практики. Тук се включват всички пресни, чисти и непреработени храни
- Зърнените култури като царевица, пшеница, ечемик, ориз, просо и др.
- Ядки и семена като бадеми, кокосови орехи, орехи, пикани (вид североамерикански орехи) и сусамово семе, които не бива да бъдат прекалено препечени и осолени.
- Бобови храни в умерени количества, с изключение на тези, които не са твърде тежки по свойства, като мунгдал, боб адуки или тофу, които могат да се ядат без ограничения.
- Плодове, свежи и сухи, както и прясно изцедени сокове
- Зеленчуци
- Доброкачествени натурални растителни масла от всички видове като сусамово, слънчогледово, маслинено (зехтин), също масло и гхи (пречистено масло)
- Сладки подправки – джинджифил, канела, кардамон, резене, кимион, кориандър, куркума, мента, босилек, сминдух.
- Билкови чайове, минерална вода и плодови сокове (особено вода с лимон или лим)
- Естествени подсладители – мед, кленов сироп, меласа, кафява захар и др.
- Млечни продукти от добре гледани крави – прясно мляко, гхи, извара и кисело мляко. Последните се ползват с мярка, защото увеличават производството на слуз. Натрупването на слуз в организма води до различни заболявания, пречи на дихателния процес. Млечните продукти могат да се комбинират с малко канела и по този начин може да се намали образуването на слуз в организма.
- Храни, сготвени с любов и грижовност
РАДЖАСТИЧНИ ХРАНИ: Те превъзбуждат тялото и ума. Предизвикват бурни реакции, водят до безпокойство, напрежение, страхове, блокажи. Такива храни са: лук, чесън, кафе, черен чай, люти чушки, люти подправки, тютюн и всякакви стимуланти попадат в тази категория.
Относно чесъна и лука – те имат антихолестеролен ефект, действат антипатогенно и по този начин повишават имунната защита. Хубаво е да се употребяват в умерени количества.
ТАМАСТИЧНИ ХРАНИ: Месо, риба, яйца, всички упойващи напитки. Тамастични са храните, които са стари, гнили, нечисти, презрели или неузрели. Всички храни, които са претърпели ферментация, печени на барбекю или претопляни многократно, такива които съдържат стари продукти или консерванти, съвременни добавки.
Внимание – сатвичната храна, приета в по-голямо количество /при преяждане/ се превръща в тамастична. Затова нека се храним бавно, спокойно и умерено.
Храни, които трябва да бъдат намалени или избягвани (раджастични и тамастични)
- Всички видове месо и риба, както и яйца
- Изкуствена, преработена и долнопробна храна от всички видове
- Консервирани храни, с изключение на натурално консервирани плодове и домати
- Нискокачествени растителни масла, животински
мазнини и маргарин - Млечни продукти от големи кравеферми
- Чесън, кромид и прекалено пикантни храни
- Всички видове пържени храни
- Бяла захар и бяло брашно
- Изкуствени подсладители и добавки в храната
- Всякакви прекалено сготвени храни, стара или два пъти готвена или подгрявана храна
- Алкохол, тютюн и други стимуланти
- Чешмяна вода или каквито и да било изкуствени напитки
- Всички облъчвани храни, готвени на микровълнова печка
- Генетично манипулирани храни
- Храни, консумирани в разстроена атмосфера или изяждани прекалено бързо
Правилното хранене подразбира не толкова списък със здравословни продукти за хранене, но и тяхното количество и време на приемане, особеностите на всеки организъм, в това число и наличието на едни или други показания и противопоказания (не всички продукти са подходящи за всички). Всички тези фактори, в идеалния случай, трябва да се отчитат.
Храната влияе не само върху нашето физическо тяло. Тя има много фин ефект върху ума ни. Нашите мисли и нашите емоции също се влияят от качеството на храната, която приемаме. В храната се съдържа прана /жизнената енергия/, така както и във въздуха и водата. Затова е добре да приемаме свежи и пресни природни продукти, които дават живот на нашите клетки.
• Важно е да ядем в спокойна обстановка и да се наслаждаваме на храната. Да се храним винаги седнали, редовно и по възможност по едно и също време. По време на хранене не трябва да работим, да гледаме телевизия, да четем. Може да се пусне спокойна приятна музика.
• Да ядем само тогава, когато сме гладни.
• Да не преяждаме.
• Вечер да се яде само лека храна. Храната, приета вечер трудно се преработва и пречи на съня. Да не се яде след залеза на слънцето.
• Храната трябва да се сдъвква добре.
• Да се оставя свободно място в стомаха, за да се осъществи правилно храносмилателния процес. След хранене трябва да се чувстваме подсилени и доволни, а не тежки и пълни.
• В избора на храна се вслушваме в нашите нужди. Тялото ни показва чрез апетита това, от което имаме нужда, за да бъдем в равновесие. Желанието за употреба на храни, които вредят на тялото, е резултат от недобри навици или когато сме излезли от равновесие и затова нямаме усет към нуждите на тялото си. Ако сме в хармония, тялото желае чиста, прясна храна.
• Да се избягва употребата на ледено студени храни и напитки, понеже отслабват храносмилателната сила.
• Да се храним с прясно приготвена храна. Закон на Йога: Да се приготвя толкова храна, колкото е необходима за съответното хранене. Да си избягва замразяване и претопляне на храната.
• Да се избягват храните с оцветители и консерванти.
• Да се приготвя храната в спокойна и щастлива атмосфера. • Да се яде местна храна. Тя най–малко е пътувала и не е престояла.
• Да се яде сезонна храна.
• При възможност да се яде храна, която е била отгледана в собствената ни градина. Тя е с най–голям праничен енергиен поток за нас.
• Много е важно да се приемат достатъчно количество течности – на ден по 1,5 – 2 литра вода, като се добавят и билкови чайове към менюто. Течностите помагат да се изхвърлят натрупаните токсини и отпадни продукти в тялото. Билките имат успокояващи, изчистващи, хармонизиращи и лекуващи свойства.
Някои общи съвети за приготвянето и приемането на храната
В идеалния случай (към който би трябвало да се стремим) мястото, където се приготвя храната трябва да бъде чисто и ежедневното чистене с мокър парцал трябва да стане привична процедура. Чисти и светли трябва да бъдат и мислите и емоциите на този, който готви. Добре е, ако храната (особено зърнената) се готви с любов, с чисто съзнание, като преди това се мият или поне напръскват с вода ръцете, главата и краката. По-добре е в кухнята да не влизат хора с лошо настроение. Храната по време на готвене „попива“ настроението на готвача, което пък много зависи от чистотата на помещението и на собственото тяло. Това е една от причините, поради която аюрведа съветва да се избягват храни, приготвени набързо, в нечисти места или с лошо настроение. Посуда, която е била на пода, трябва да се измие преди използване. Добре е, ако в кухнята и в трапезарията преобладават топли цветове. Благоприятно е, ако в кухнята има изображения на светци. Подходящ е църковния календар.